Overslaan en naar de inhoud gaan

ARISE: Ervaar de kracht van AI-cobots

Arise

Veel bedrijven kampen met arbeidsintensieve pick-and-place handelingen. Deze zijn moeilijk te automatiseren omwille van het sterk veranderlijke karakter van de productie (High-Mix Low-Volumes). Cobots (robots die samenwerken met mensen) kunnen hier een oplossing bieden, maar met een traditionele aansturing kunnen ze nog niet als echte multi-taskers ingezet worden: het programmeren en omstellen vraagt nog te veel tijd en gespecialiseerde kennis. Moderne AI-beeldherkenning en klassieke robot actieplanning bieden een oplossing:

AI-Cobots "zien" wat ze moeten grijpen en beslissen autonoom hoe de verplaatsing naar de gewenste locatie moet verlopen. AI-Cobots worden op die manier een Zwitsers zakmes voor pick-and-place bij High-Mix Low-Volumes. Het programmeren en omstellen kan snel gebeuren, zonder expert-kennis.

Kenniscentra Media, Design en IT en AIRO IDLab (Universiteit Gent – imec) dienen samen het nieuwe VAIOP.TETRA-project ARISE (Affordable Robot Intelligence for Small Enterprises) in. Dit TETRA-kanaal van VLAIO stimuleert innovaties met directe impact op het werkveld en focust op het vertalen van wetenschappelijke kennis uit het Vlaams AI onderzoeksprogramma naar praktische toepassingen. Met ARISE bouwen we een brug tussen AI-cobottechnologie en de realiteit op de werkvloer. Het project ondersteunt enerzijds eindgebruikers die willen starten met cobots, maar hoge eisen stellen aan wenbaarheid. Anderzijds worden cobot-integratoren geholpen met concrete handvaten om met AI-gestuurde cobots van start te gaan. Via praktische tools, implementatieblauwdrukken, referentiecases en een sterke focus op haalbaarheid maken we flexibele automatisatie toegankelijk en rendabel voor kleine bedrijven. 

Het doel is niet om jobs te vervangen, maar om juist repetitieve en onaantrekkelijke taken te verlichten zodat medewerkers zich kunnen concentreren op waardevoller werk en bedrijven hun productie efficiënter kunnen organiseren.

Wat gaan we concreet doen in ARISE?

In het project ontwikkelen we:

  • Tools waarmee bedrijven vooraf de haalbaarheid en het rendement van AI-cobots kunnen inschatten
  • Een praktisch draaiboek met zowel technische als organisatorische richtlijnen voor de implementatie
  • Open source referentie-implementaties op echte productielijnen als voorbeeld en inspiratie voor integratoren
  • Een inspiratie-event met demonstraties, use-case presentaties en workshops
  • Een talent matchmaking event dat bedrijven en studenten met interesse in AI en robotica met elkaar in contact brengt

Zo koppelen we onderzoek direct aan concrete toepassingen op de werkvloer.

Waarom deelnemen aan de begeleidingsgroep?

ARISE biedt bedrijven en integratoren een concreet en toepasbaar traject om AI-cobots rendabel en haalbaar in te zetten. Als deelnemer van de begeleidingsgroep krijgt u niet alleen inzicht in de nieuwste ontwikkelingen, maar ook directe toegang tot resultaten die u kunt inzetten op de werkvloer. We voorzien:

  • Toegepast wetenschappelijk onderzoek met direct implementeerbare resultaten
  • Casestudies op maat van het werkveld
  • Inspraak in de richting en prioriteiten van het project
  • Vroege toegang tot alle ontwikkelde tools, inzichten en referentie-implementaties
  • Een sterk en toegankelijk netwerk van bedrijven, integratoren en expertise-instellingen
  • Gratis deelname aan workshops, demonstraties en andere projectactiviteiten

Het project staat open voor robotintegratoren, bedrijven uit sectoren zoals voeding, maakindustrie, hout en kunststof, logistiek, e-commerce, verpakking en aanverwante domeinen, samen met sectorfederaties. ARISE loopt twee jaar en gaat van start in september 2026. Gedurende deze periode krijgen deelnemers toegang tot nieuwe kennis, praktische ondersteuning en een waardevol netwerk. Deelnemers engageren zich om bij te dragen aan de verplichte cofinanciering vanuit het werkveld, goed voor 7,5 procent van de totale projectmiddelen.

Interesse?  

Geïnteresseerd om mee in dit traject te stappen? We zoeken nog ondernemingen die willen aansluiten als partner binnen het TETRA-project rond AI-cobots.  

Neem contact met ons op via kevin.diependaele@ap.be of meld je hier aan.  

 

Gerelateerde artikels